Software

Něco málo o programu, který k tvorbě hudby používám.V současné době mám program FL Studio 11 ve verzi Fruity Edition, která stála v roce 2013 něco kolem 2500 korun, což je na jeho možnosti vlastně za hubičku. Navíc s tím zatím neumím žádné velké zázraky, program má spoustu funkcí, nástrojů, pluginů, na které se teprve chystám.

Hlavním principem programu je skládání hudby za pomocí různých nástrojů, které mají svůj základní zvuk a ten se počítačově upravuje, aby byl schopný zahrát různé melodie, s různou délkou, hlasitostí, barvou, zkrátka s parametry, jaké si kdo můžeme přát - tedy s parametry, jaké vůbec umíme nastavit :-)


Jelikož hlavní smysl v mých skladbách hledám v zajímavých a pro mě líbivých melodiích, nebudu tady popisovat nějaký odborný článek na téma Fl Studio, protože mě zkrátka vždy zajímala hlavně melodie a tudíž technická stránka zvuku, nějaká rádoby profi slovíčka, remastering a já nevím co všechno, to je směr, který budu teprve poznávat. Takže většinu mého času při tvoření skladeb zabírá piano roll metoda (například na obrázku vpravo jde o houslové trojhlasné pozadí jedné skladby). Tam si nastavím, co že to kdy má začít hrát a kdy to má přestat a tím veškeré Phaerissí světy končí ;-) No dobře, sem tam se pustím i do nějakých inovativnějších metod, nicméně nebojte, bude se to časem zlepšovat, protože chci hudbě věnovat více času, než doposud.

Objevil jsem Harmless generátor a protože se mi hodně líbila kvalita zvuků, tak jsem si koupil i tento dodatečný plugin :) Do toho jsem našel i nějaký ten Soundgoodizer, který by také měl dělat zvuk o něco lepší, takže v nových verzích skladeb by se to už dalo poslouchat snad i pro náročnější publikum. Já sám náročný nejsem, takže mě stačí k radosti opravdu málo ;-) Ale jak už jsem psal, mám v plánu postupně prokoumat nejrůznější možnosti tohoto programu.
Hodně stará verze současného FL Studia, která ještě nesla celý název: Fruityloops :-). Za dobu mého mládí jsem v něm načal několik stovek skladeb, pár desítek i dokončil :) Jelikož už jsem si na jejich verzi zvykl, dost pravděpodobně některé skladby ještě potkáte v této verzi, protože je nebudu chtít překopávat do novější a lépe znějící. Navíc mi už někteří i řekli, že starší verze se jim občas líbí víc ;-) Jinak je princip stejný, piano roll v hlavní roli...

Někdy mezi základkou a střední, v dobách, kdy nejsilnější komp byl Pentium 3 a Windows 95 přestal padat každý druhý den, jsem si hrál s nástrojem, ve kterém bylo možné skládat MIDI soubory. Zněly sice na každém počítači jinak podle toho, kdo měl jakou zvukovou kartu, ale při troše snahy z toho šel udělat i mp3 soubor :-) Ukazoval sice hezky i noty, ale v těch jsem to opravdu neskládal, zvítězila jako vždy metoda piano rollu. Na webu zatím MIDI ani ukázku skladeb z této doby nenajdete, ale možná že z nostalgie sem časem nějaké skladby nahraji :)

Aby seznam byl kompletní, nemůžu vynechat program, u kterého jsem s hudbou začínal jako malý kluk :-) Na starém černobílém notebooku Chicony 386 s jednou ramkou a systémem MS-DOS, jsem měl programovací jazyk QBASIC, který mimo jiné měl funkce i pro ovládání PC SPEAKERU - kdo snad dneska neví, co že to je, tak je to prosím pěkně repráček, který dokázal v jednu dobu vydávat jen jeden zvuk - něco jako když vám pípnou hodinky. Hudbu jsem si tam skládal hlavně na památku, abych ji nezapomněl a složit tam aspoň minutovou melodii psaním not nebyla žádná rychlovka :) Ale pozor, PC speaker nebyl zase tak nemoderní, uměl zahrát i dvojhlasy - a víte jak? Jednoduše se pouštěly kratičké dva tóny těsně za sebou na střídačku - kdo si pamatuje třeba hry typu Golden Axe v dobách, kdy Sound Blaster měli jen největší frajeři, tak ten je toho krásným důkazem. Až si udělám čas, musím sem opravdu hodit obrázek z toho qbasicu :D Kupodivu ten notebook ještě pořád (byť s obtížemi) funguje ;-) Ale printscreen fakt nečekejte, bude to nafocený displej z dálky foťákem :-)


Není-li uvedeno jinak, autorská práva na hudbu, fotografie, videa, obsah a design webu vlastní Phaeriss (Petr Polomík).
Hudba, jehož autorem je Phaeriss, podléhá licenci

Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní
.
Smí být šířena, kopírována, upravována a využívána komerčně, a to za podmínek zachování stejné licence a uvedení autora.